Ракови заболявания и ваксини срещу Ковид-19

Напоследък много мои пациенти ме питат дали могат да се имунизират срещу Ковид-19. Отговорът винаги е ДА, не просто може, а го препоръчвам силно на всеки един от тах. На практика няма причина пациент с настоящо или минало онкологично заболяване да не се ваксинира.

Гломус тумори

Гломусните тумори са сравнително редки тумори, произлизащи от малки групи клетки, които са разположени в гломите кръвоносни съдове и чиято задача е да следят за концентрацията на кислород в кръвта. Основнот място, на което се развиват гломусните тумори е по протежение на сънната артерия и ягуларната вена на врата и по техния ход към базата …

Гломус тумори Към статията »

Следоперативна лъчетерапия – каква е ролята на хормоналното лечение

След радикално отстраняване на простатата, когато пациентът ще се нуждае от следоперативна лъчетерапия често се задава въпросът дали трябва да се даде и хормонално лечение заедно с лъчетерапията.  При пациенти, при които простатата не е премахната изглежда комбинацията на лъчетерапия с хормонално лечение води до повече излекувани пациенти, ако ракът не е съвсем нисък риск. …

Следоперативна лъчетерапия – каква е ролята на хормоналното лечение Към статията »

Лечение с Лутеций-ПСМА

Едно от новите лечения за рака на простатата е с радиоактивна субстанция базирана на изотоп на Лутеции (Lu177). На първо място бих искал да подчертая, че това е лечение за метастатичен рак на простатата, когато имаме множествени метастази по тялото. Това лечение НЕ е показано за ранен рак на простатата и следователно остава в същността …

Лечение с Лутеций-ПСМА Към статията »

Space OAR и лъчетерапия на простатата

Един от основните проблеми при лъчетерапия за рак на простатата е дозата, която ректума би получил по време на облъчването. Това се отнася и за перкутанното лъчелечение, както и за брахитерапията. На практика истински разстояние между ректума и простата няма, тях ги отделя само тънка фасция с дебелината на лист хартия. Това което усложната ситуацията …

Space OAR и лъчетерапия на простатата Към статията »

Глава и Шия – неизвестен първичен тумор

При около 10% от пациентите с тумори на главата и шията първичният тумор не може да се намери. Това са пациенти, които идват с увеличен лимфен възел обикновено в горната част на шията. Тези лимфни възли понякога изглеждат като абцес или киста. Причината за течното им съдържимо е, че туморът често развива разпад в средата …

Глава и Шия – неизвестен първичен тумор Към статията »

Стереотактична радиохирургия (СРХ) за мозъчни метастази

Диагнозата на метастази в мозъка е една от най-стресиращите новини, която можете да чуете от онколога си. До неотдавна това беше краят на пътя при лечение на огромния брой ракови заболявания. Пациентът получаваше понякога 10 дневен курс палиативна лъчетерапия на целия мозък и беше изпращан вкъщи. В зависимост от конкретния вид рак, шансът за отговор …

Стереотактична радиохирургия (СРХ) за мозъчни метастази Към статията »

Стереотактична радиохирургия за чернодробни метастази

Една от индикациите за стереотактична радиохирургия са чернодробните метастази. Най-чест кандидат са метастазите от рак на дебелото черво. Те имат склонността да за единични, или малко на брой, като цяло са по-големи и са добре ограничени от околната чернодробна тъкан. Класическата операция на чернодробната метастаза си остава златния стандарт за нейното лечение. За съжаление операция не винаги в възможна, поради технически или пациентски фактори. И тук е мястото на стереотактичната радиохирургия (СБРТ).

Какво е стереотактична радиохирургия и какво е нейното място в онкологията

Лъчетерапия и Стереотактична Радиохирургия Класическата фракционирана лъчетерапия се основава на факта, че има малки разлики в способността на туморните клетки и нормалните тъкани да се възстановят след единична доза облъчване. Тези разлики трябва да се “усилят” чрез даването на сравнително ниски дози лъчелечение всеки ден за период от 4 до 8 седмици. По такъв начин …

Какво е стереотактична радиохирургия и какво е нейното място в онкологията Към статията »

Ga68-PSMA скен

Един от новите начини за преценка на рака на простатата е с така наречения Галиев ПСМА Скен. Това е разновидност на стандартния ПЕТ скенер, при който се използва моноклонално антитяло срещу молекула с името ПСА. Това е същата молекула, която изследваме като кръвен туморен маркер при рака на простатата, но този път търсим нейния аналог, …

Ga68-PSMA скен Към статията »