Глиобластома мултиформе (или просто глиобластом) е високомалигнен тумор на мозъка. Лечението му обикновено започва с операция, целта на която е да отстрани колкото е възможно повече от тумора. За съжаление, глиобластомите обикновено инфилтрират околната мозъчна тъкан и оставени само с операция, рецидивират в 100% от случаите.
Ролята на следоперативната терапия е да забави локалните рецидиви. За съжаление, всяко лечение след операцията е малко или много палиативно. Стандартният курс химиолъчетерапия се състои от 60Грей, дадени в 30-дневни фракции за 6 седмици. Обикновено лъчетерапията се дава с орална форма на химиотерапия – лекарство, наречено Темозоломид. След лъчетерапията се дават още 6 цикъла Темозоломид за 5 дни на четириседмични интервали.
Глиобластомът е високоагресивен мозъчен тумор, който без следоперативно лечение би рецидивирал в следващите 4 до 6 месеца. Лъчетерапията, дадена заедно с химиотерапия, значително подобрява прогнозата. Статистическите изследвания показват, че средната преживяемост с този тип лечение е 14 месеца и около една четвърт от пациентите преживяват повече от две години. Това, разбира се, са най-общи резултати и отделните пациенти могат да имат много повече или много по-малко време пред себе си.
Като цяло, лъчелечението се понася добре. Обикновено е придружено с обща уморяемост, сънливост, радиационен дерматит (подобен на изгаряне от слънцето) и загуба на коса там, където лъчетерапевтичният лъч влиза през кожата. В по-дългосрочен план лъчелечението може да доведе до проблеми с паметта и концентрацията. Понякога сънливостта може да остане за няколко месеца след завършване на лъчелечението.
Химиотерапията с Темозоломид се счита за нискотоксична. Въпреки това, тя може да доведе до спадане на броя на тромбоцитите, както и до гадене и повръщане. Вашият лекар ще ви даде медикаментите, които са необходими, за да се справите с тези проблеми.